Haber

Afrika Boynuzu liderleri El Şebab’a karşı ortak mücadele için bir araya geliyor

Afrika Boynuzu ülkelerinin başkanları, terör örgütü Eş-Şebab’a karşı ortak mücadeleyi görüşmek üzere ilk kez bir araya geldi.

Somali, Kenya, Etiyopya ve Cibuti savunma bakanları ve askeri yetkililerinin dün yaptığı görüşmenin ardından Somali Devlet Başkanı Hasan Pir Mahmud, Cibuti Devlet Başkanı İsmail Ömer Gulle, Etiyopya Başbakanı Abiy Ahmed ve Kenya Devlet Başkanı William Ruto başkent Mogadişu’da Somali’nin. biri geldi

Somali Enformasyon Bakanı Daud Aweys Jama yaptığı açıklamada, görüşmede Eş-Şebab ile başa çıkma çabalarının ortak yürütülmesi planının görüşüldüğünü belirtti.

Liderler yaptıkları ortak açıklamada, Somali hükümeti ve ordusuna destek verilmesine, Afrika Birliği barış güçlerinin ülkeden ayrılması için geçiş süresinin kısaltılmasına ve terör örgütüne karşı ortak operasyonlar yürütülmesine karar verildiğini duyurdu.

Açıklamada, Somali’ye yönelik silah ambargosunun 2023 yılı sonuna kadar tamamen kaldırılması çabalarına da destek verildiği belirtildi.

Somali ordusu, yaklaşık 6 aydır Eş-Şebab’a yönelik yürüttüğü operasyonlarda önemli ölçüde yer alarak birçok yerleşim biriminde kontrolü yeniden ele geçirdi.

haber-islahiye.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu