Haber

BAE, son 24 saatte deprem bölgelerine 117 ton insani yardım gönderdi

Birleşik Arap Emirlikleri (BAE), Kahramanmaraş merkezli “felaket” olarak nitelendirilen depremlerin ardından yürüttüğü insani yardım çalışmaları çerçevesinde son 24 saatte etkilenen bölgelere toplam 117 ton yardım gönderdi. Yüzyıl”.

Emirlik Haber Ajansı’na (WAM) göre, insani yardım çalışmaları kapsamında Türkiye ve Suriye’deki deprem bölgelerine 97 ton gıda yardımı ve 20 ton tıbbi yardım gönderildi.

Bölgelere kargo uçakları ile gönderilen yardım malzemelerinin yanı sıra 696 adet çadır ve barınak da bölgelere teslim edildi.

Sarsıntıların meydana geldiği ilk günden bu yana BAE, deprem bölgelerine insani yardımla birlikte 36 kargo uçağı sevk etti.

BAE yardımı

6 Şubat’ta Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ı telefonla arayan BAE Devlet Lideri Pir Muhammed bin Zayed Al Nahyan’ın emriyle Khalifa bin Zayed Al Nahyan, BAE Silahlı Kuvvetleri, İçişleri Bakanlığı, Dışişleri ve Uluslararası İşbirliği Bakanlığı depremin meydana geldiğini, taziyelerini ve üslerini iletti. Vakıf ve BAE Kızılayı tarafından aynı gün başlatılan ortak operasyon kapsamında Türkiye’ye tonlarca insani yardım ulaştırıldı.

BAE Devlet Lideri Al Nahyan, 7 Şubat’ta deprem nedeniyle Türkiye’ye 50 milyon dolarlık nakit yardım yapılacağını duyurdu.

BAE Kızılayı, Türkiye ve Suriye için kapsamlı bir yardım kampanyası başlatmıştı. “Bridges of Goodness Initiative” yardım kampanyası kapsamında, pazar gününden itibaren 2 hafta boyunca Abu Dabi ve Dubai’deki merkezlerde nakdi ve benzeri yardımlar toplanacak.

BAE merkezli şirket Al-Ansari Exchange, felaketten etkilenenlere yardım çalışmaları kapsamında 3,67 milyon dirhem (yaklaşık 1 milyon dolar) bağışladığını duyurdu.

BAE Devlet Lideri Al Nahyan’ın annesi Şeyha Fatima bint Mubarak da depremzedeler için 50 milyon dirhem (yaklaşık 13 milyon 600 bin dolar) bağışta bulundu.

Ayrıca BAE ulusal havayolu şirketi Emirates, Türkiye ve Suriye’deki depremzedelere acil yardım malzemeleri ulaştırmak için Dubai’den İstanbul’a bir hava köprüsü inşa etti.

Acil insani yardım malzemeleri, tıbbi malzeme ve ekipman, Emirates’in Dubai’deki insani yardım merkezi olan Uluslararası İnsani Yardım Şehri (IHC) ile iş birliği içinde inşa ettiği hava köprüsü aracılığıyla Dubai’den İstanbul’a taşınacak.

karamanli-ajans.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu