Haber

Bakan Kurum, Ayder’deki inşaatı savundu: Yerli mimariye uygun tesis

Rize’nin Çamlıhemşin ilçesinde bulunan Ayder Yaylası, burada yapılan yapılaşmalarla gündem oldu. Sosyal medyada paylaşılan görüntüler tepkilere yol açtı.

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum, buradaki yapılaşmayı savunarak, “Ayderimizin keyfini kaçıran yapıları kaldırıyoruz. Yerel mimariye uygun bir tesis yapıp hepsini tek çatı altında topluyoruz.”

Twitter hesabından video paylaşan Bakan Kurum, “Ayder’imizin güzelliğini bozan yapıları kaldırıyoruz. Yöresel mimariye uygun bir tesis kurup hepsini aynı çatı altında topluyoruz. Bunu sadece biz yapıyoruz. Doğal yapısı bozulan 17 bin 478 metrekarelik alanın 3 bin 863 metrekaresi geri kalan 13 bin 615 metrekare yeşil alan olacak. Doğal dokusu ortaya çıktığında yeni Ayder’imiz bugünkü kadar güzel olmayacak, çok daha hoş, yeşil ve yaşanabilir olacak” dedi.

Bakanlıktan yapılan açıklamada, Ayder Yaylası’nda bozuk ve afet riski taşıyan yapıların bulunduğu ve bunların yenilendiği belirtildi.

Açıklamada, “İlbank tarafından yürütülen çalışmalar kapsamında Ayder’de altyapı tamamen yenilendi. 3 kilometre bisiklet yolu, 6 kilometre içme suyu sınırı, 7 kilometre kanalizasyon ve yağmur suyu hattı ile atıksu arıtma tesisi yapıldı. . Rehabilitasyon çalışmaları tamamlandı. Otopark sorununu çözmek için” denildi. Ayder’in girişinde doğal yapıyı bozmadan 1750 araçlık kapalı otopark yapıldı. İnşa edilmişti. İnşa edilen 6 blok tamamen doğal taş ve ahşap kaplamalarla görselleştirilmiştir. Yeni Ayder projesi kapsamında ayrıca toplam 5 adet ahşap seyir terası ve yürüyüş yolu bulunuyor. (HABER MERKEZİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu