Haber

Çin’den istihbarat balonu açıklaması: “Konuyla ilgili bilgi toplamaya ve durumu doğrulamaya çalışıyoruz”

Çin Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, Pentagon’un ABD semalarında uçtuğu tespit edilen ve Çin ile bağlantılı olduğu belirtilen yüksek irtifa istihbarat balonuna ilişkin, “Konuyla ilgili bilgi toplamaya ve durumu doğrulamaya çalışıyoruz.”

Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Mao Ning, Pekin’de düzenlediği basın toplantısında ABD semalarında uçtuğu açıklanan Çin istihbarat balonuna atıfta bulundu. Sözcü Mao, “Bilgi toplamaya ve durumu doğrulamaya çalışıyoruz” dedi. Durum netleşene kadar varsayımlarda bulunmanın ve durumu abartmanın sorunu doğru dürüst çözmeye yardımcı olmayacağını belirten Mao, “Çin sorumlu bir ülkedir ve uluslararası hukuka her zaman sıkı sıkıya bağlıdır. herhangi bir egemen ülke.” Mao, “Her iki tarafın da [durumu] sakin ve dikkatli bir şekilde ele alacağını umuyoruz” dedi.

“ABD hükümeti balonu yakından izlemeye ve izlemeye devam ediyor”

Pentagon’dan yapılan açıklamada Çin ile ilgili istihbarat balonunun ABD semalarında olduğu bildirildi. Pentagon sözcüsü General Pat Ryder, “ABD hükümeti, ABD ana karası üzerindeki yüksek irtifa gözetleme balonunu tespit etti ve takip ediyor. Kuzey Amerika Hava Savunma Komutanlığı (NORAD) dahil olmak üzere ABD hükümeti, balonu yakından izlemeye ve izlemeye devam ediyor.” muhabirlere söyledi. KULLANILDI. Balonun sivil hava trafiğinin çok üzerinde olduğunu ve sivil havacılığa tehdit oluşturmadığını vurgulayan Ryder, böyle bir balonun ABD üzerinde ilk kez görülmediğini de belirtti. Ryder, balonun tespit edilmesinin ardından ABD hükümetinin hassas bilgilerin toplanmasını önlemek için derhal harekete geçtiğini ancak hangi önlemlerin alındığına ilişkin ayrıntı vermediğini söyledi. – PEKİN

kadinhaniajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu