Haber

Dendias: “Türkiye ve Yunanistan’daki trajik olaylar iki toplumu yakınlaştırdı”

Yunanistan Dışişleri Bakanı Nikos Dendias, Türkiye’deki deprem ve Yunanistan’daki tren kazasının ardından iki ülke arasında oluşan olumlu havanın faizlerin normalleşmesi için değerlendirilmesini istediklerini söyledi.

Dendias ve Kıbrıs Rum Yönetimi (GKRY) Dışişleri Bakanı Konstantinos Kombos Atina’da bir araya geldi.

Düzenlenen basın toplantısında Dendias, Kahramanmaraş’ta meydana gelen deprem ve Yunanistan’daki tren kazasının ardından Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ile arasındaki yakın ilişkiye dikkat çekerek, “Türkiye ve Yunanistan’da yaşanan trajik olaylar iki toplumu yakınlaştırdı ve bir atmosfer oluştu. aramızda yaratıldı.” söz konusu.

Dendias, siyasi düzeyde bu atmosferin korunup korunmayacağı konusunda bir sonuca varmak için henüz çok erken olduğunu belirterek, “Ancak ilişkilerin normalleşmesi için bunu değerlendirmemiz gerekiyor. Bunun çözüm çabalarına da olumlu yansıyacağına inanıyorum. Kıbrıs sorununun.” sözünü kullandı.

Dendias, Türkiye’nin tutumunun Kıbrıs sorununa ikili bir çözüm bulunmasında ana parametre olduğunu savundu.

Kombas, Kıbrıs Rum Yönetimi’nin BM Güvenlik Konseyi kararları çerçevesinde siyasi eşitlikle iki bölgeli ve iki toplumlu federasyon temelinde bir analiz yapmayı hedeflediklerini, iki devletli bir yapıyı kabul edemeyeceklerini de söyledi. çözüm.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu