Yaşam

Florida büyüklüğündeki ‘kıyamet günü buzulu’ Antarktika’da eriyor: ‘Endişelenmemiz gerekiyor’

Antarktika’nın ‘Kıyamet Buzulu’ lakaplı devasa Thwaites Buzulu’nun erimeye başladığı açıklandı.

Yaklaşık olarak ABD’nin Florida eyaleti büyüklüğündeki buzulun erimesi, dünya çapında deniz seviyesinin yarım metreden fazla yükselmesine, komşu buzulların dengesini bozarak 3 metrelik bir yükselmeye neden olabilir.

Antarktika’nın şimdiye kadarki en büyük saha araştırma kampanyası olan Uluslararası Thwaites Buzulu İşbirliği’nin bir parçası olarak, 13 ABD’li ve İngiliz bilim adamından oluşan bir ekip, 2019’un sonlarında ve 2020’nin başlarında buzulda yaklaşık 6 hafta geçirdi.

Icefin adlı bir su altı robotu, sensörler kullanarak buzulun kaydığı ve okyanusla ilk buluştuğu yer olan karalama hattını takip etti.

Bulguları Nature dergisinde yayınlanan iki makaleden birinde ve Cornell Üniversitesi’nden baş yazar Britney Schmidt’te araştırmacılar, sıcak suyun yarıklara ve teras olarak bilinen diğer açıklıklara sızarak yılda 30 metre veya daha fazla erimeye neden olduğunu buldular. .

‘Bu hepimizin endişelenmesi gereken bir şey’

Schmidt, “Ilık su buzulun en zayıf bölgelerine giriyor ve durumu daha da kötüleştiriyor. Bu, hepimizin çok endişelenmesi gereken bir şey.”söz konusu.

Öte yandan, başka bir makalenin bulguları, buzulun temel çizgisinin yakınında yılda yaklaşık 5 metre erime buldu ve bu, önceki incelme modellerinin tahmin ettiğinden daha az.

Ancak Schmidt, erimenin hala büyük bir endişe kaynağı olduğunu söyledi. “Daha az erime gözlemliyorsak bu onun kaydığı gerçeğini değiştirmez”terimleri kullandı.

Bilim adamları daha önce buzun davranışını göstermek için uydu görüntülerini kullanıyordu ancak bu durum detaylı bilgi elde etmeyi zorlaştırıyordu.

Schmidt, ilk kez bir grubun büyük bir buzulun toprak sınırına giderek ‘eylemin nerede başladığına’ dair fikir edindiğini söyledi.

Geçen hafta buzuldan dönen Ulusal Bilim Vakfı Thwaites program yöneticisi Paul Cutler, yarıklara ılık su girdikten sonra, kırılmanın “bu buz tabakasının kitlesel olarak yok olmasını hızlandırdığını” söyledi.

çatal bıçak takımı, “Nihai ayrılık parçalanma şeklinde olabilir”dedi.

‘Bundan bir asır sonra da önemli bir sorun olmaya devam edecek’

Ulusal Kar ve Buz Veri Merkezi’nden Ted Scambos, sonuçların Thwaites’in nasıl eridiğini anlamaya katkıda bulunduğunu söyledi. “Maalesef bu, bundan bir asır sonra da büyük bir sorun olmaya devam edecek. Ancak bu bize durumu daha iyi anlamamız ve deniz seviyesinin yükselme hızını yavaşlatmak için harekete geçmemiz için biraz zaman veriyor.”değerlendirmesini yaptı.

haber-pazarcik.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu