Haber

İstanbul Valisi Davut Gül göç politikasını detaylandırdı

özel haberler

İstanbul Valiliği, medya kuruluşu temsilcileriyle bir toplantı gerçekleştirdi.

Ensonhaber.com’un da hazır bulunduğu toplantıda, kahvaltının ardından İstanbul Valisi Davut Gül soruları yanıtladı.

Sorulardan biri Türkiye’ye göç kapsamındaydı.

Türkiye’nin göç politikasını açıklayan Gül, çeşitli unsurları sıraladı.

Konuyu detaylandıran Davut Gül, şunları söyledi: İstanbul’a gelenlerin bir kısmı yatırım için geliyor, bir kısmı eğitim amaçlı geliyor, sağlık turizminde potansiyeli çok yüksek bir şehrimiz.”Cümlelerini vurgulayarak devam etti;

“Ülkemize kaçak girenleri geri gönderiyoruz”

Jandarmamız, emniyetimiz, sahil güvenlik ekiplerimiz kimlik kontrolü yaparken rastgele bir kişi kayıtsız kalıyorsa, onun ülkemize nasıl girdiğini bilmediğimiz için uyruğu ne olursa olsun kendi ülkesine geri gönderiyoruz demektir.

Yabancıların oturma izni kapsamı

Birileri İstanbul’da yaşamaya karar verdi, buna izin verildi. Ne yapacak? Ticaret yapacak. Sonuçta bu izin uzatılırken arkadaşlarımız o amaca yönelik çalışmaların verilen süre içinde yapılıp yapılmadığını kontrol ediyor.

“İki alternatif var…”

Bu ne anlama gelir? Bunun anlamı; Ticaret yapacağım diyor, tüccar ne kadar vergi verdi, kaç kişi istihdam etti? Bir kişiye iki yıl ticaret yapma izni verildiyse ve bu süre içinde o hırslarını yerine getirmediyse, iki alternatif vardır. O bir ticari sistem kuramadı, onu genişletmiyoruz. Ticari anlamda bir teşkilat kurdu ama kayıt dışı çalıştı, genişletmiyoruz.

Katalog suçlara karışanlar sınır dışı ediliyor

Dolayısıyla İstanbul’a katkı sağlayacak, Türkiye ekonomisine katkıda bulunacak herkese ihtiyacımız var ama onun dışında kaçak girerse sınır dışı ediyoruz. Bariz katalog hataları var, buna izin var ama terör, taciz gibi suçlarda uyuşturucu varsa bunu da hariç tutuyoruz.

“Zulmetmiyoruz, ortalıkta dolaşmasına izin vermiyoruz”

Göçmenlik politikamız merhamet odaklı ve adalet odaklıdır. Kimseye zulmetmiyoruz, kimsenin de burada dolaşmasına izin vermiyoruz.

kocaalihaber.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu