Haber

Ukrayna: Rusya çözüm için ‘Kore senaryosu’ önerebilir

29 Mart 2022’de İstanbul’da gerçekleştirilen görüşme sonucunda Rusya ile anlaşma imzalamaya yaklaşan ancak daha sonra Batı’nın önerileriyle masadan uzaklaşan Ukrayna’dan olası analize ilişkin farklı açıklamalar gelmeye devam ediyor. .

Ukrayna basınına açıklama yapan Danilov, Kore Savaşı’nın sonunda Kuzey ve Güney Kore’nin ortasında 38’inci paralel temelinde oluşturulan ve çatışmaları durduran ‘sınır senaryosu’ getirilebileceğini kaydetti. Rusya tarafından masaya.

Danilov, “Şu anda bize Kore seçeneğini sunuyorlar. Sözde ’38. paralel’. Buradaki Ukraynalılar böyle ama oradakiler değil. Şu anda Ruslar ne isterlerse onu bulabilirler. Bize sunabilecekleri seçeneklerden birinin ’38. paralel’ olduğundan eminiz”dedim.

38. paralel son tahlilde olmadı, tartışmalar devam ediyor

Birleşmiş Milletler’in Kore Savaşı’ndan sonra 1953’te Seul ve Pyongyang’ın Sarı Deniz’deki yetki alanlarını belirlemek için çizdiği Kuzey Sınır Çizgisi, taraflar arasındaki en önemli anlaşmazlıklardan biridir. Kuzey Kore, 38. paralel boyunca uzanan 200 kilometrelik hattın tek taraflı çekildiğini ve Sarı Deniz’e çıkışının sınırlandırıldığını iddia ederek karasularını 12 mile çıkarmaya çalışıyor. Güney Kore, Pyongyang’ın talebine karşı çıkıyor.

habergeyve.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu