Haber

Güney Afrika’da Gergedan Kaçakçılığı Azaldı

JOHANNESBURG, 2 Ağustos (Xinhua) — Güney Afrika’da 2023’ün ilk yarısında boynuzları için toplam 231 gergedan öldürüldü. Bu sayı geçen yılın aynı döneminde 259 idi.

Güney Afrika Orman, Balıkçılık ve Çevre Bakanı Barbara Creecy Salı günü düzenlediği basın toplantısında, devlet daireleri ile özel güvenlik birimleri arasındaki işbirliğinin gergedan kaçak avlanmasını azaltmada rol oynadığını söyledi.

Bakan, “Bu yılın ilk altı ayında hem polisle hem de Cumhuriyet Başsavcılığıyla yaptığımız yoğun çalışmalar sonucunda 31 suçlu hüküm giydi.” dedi.

Bakan, ülkenin ünlü Kruger Ulusal Parkı’ndaki en büyük dinlenme kampı olan Skukuza’da üç gergedanı öldürmekten ve yasadışı silah ve mühimmat bulundurmaktan suçlu bulunan bir zanlının 32 yıl hapis cezasına çarptırıldığını söyledi.

Güney Afrika kabinesinin Mayıs ayında Yaban Hayatı Kaçakçılığına İlişkin Ulusal Entegre Stratejiyi onayladığını belirten Creecy, bu stratejinin ülke ve ötesindeki maliyetli yasa dışı yaban hayatı kaçakçılığı zincirini kırmayı amaçladığını söyledi.

Creecy, bu stratejinin şu an için asıl odak noktasının gergedanlar olduğunu, ancak yürütülen çalışmaların aynı zamanda denizkulağı gibi kaçakçılık şebekelerinin tehdidi altındaki diğer çeşitlerin yasa dışı ticaretini ve kaçak avlanmasını da ele almayı hedeflediğini belirtti. Bakan ayrıca hükümetin gergedanların yoğun olduğu bölgelere kamera yerleştirdiğini de belirtti. ¦

etimesgut-ajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu