Haber

Naci Görür’den su baskını ile ilgili açıklama: Sırf çıkar amaçlı geliyor.

Yer bilimci Prof. Dr. Naci Görür, Kırklareli ve İstanbul’da 8 kişinin hayatını kaybettiği sel felaketiyle ilgili sosyal medya hesabından açıklama yaptı.

“Bugünün sel bölgesi yarının deprem bölgesidir. Lütfen artık buraları afete dayanıklı hale getirmeye çalışalım” dedi. Görer, su baskınlarının kirayla ilgili olduğuna dikkat çekti. Görür, “Eğer bazı dereleri sırf çıkar uğruna veya bilmeden doldurup kalkınmaya açarsanız, er ya da geç bu felaketlerle karşılaşırsınız” uyarısında bulundu.

‘GÖZLERE GÖRE GELİYORUM DİYOR’

Görer’in açıklaması şu şekilde:

“Kırklareli, Başakşehir, Büyük ve Küçük Çekmece Gölleri civarında şiddetli su baskınları yaşandı. Evet birçok yerde zaman zaman su baskınları oluyor ama bizim durumumuzda gözlerden uzak oluyor. Büyük ve Küçük Çekmece Gölleri, Haliç dahil. Avrupa yakasında, KB yönlü nehir vadilerinin Marmara ağzında oluşmuştur.Aslında bunlar göl değil lagündür.Yani ana vadinin denizle sular altında kalan kısımlarıdır.Etrafında çok sayıda nehir kolu bulunmaktadır. Bu lagünler, bu dallar Trakya’nın bu kısmını drene ederek, ana vadilerdeki yağmuru ve akan suları toplayıp, Marmara’ya getiriyor.

Sırf kira kaygısıyla ya da bilmeyerek bazı dereleri doldurup imara açarsanız er ya da geç bu felaketlerle karşılaşırsınız. Doğa binlerce yıldır drenaj sistemini kullanıyor. Bir dere ve çevresinde 40-50 yıl boyunca su göremiyorsanız buralar kurudu, su gelmez diyemezsiniz. Nasıl ki 3-5 kuşak bir yerlerde deprem görmediyse burada deprem olmaz diyemezsiniz. Zaman ölçeğimiz ve doğanınki farklı. 100 bin yılımız doğa için bir saniye bile değil. Özellikle siz yöneticilere sesleniyorum, şehirlerin kalkınmasını bilimin emin ellerine teslim edin. Bugünün sel bölgesi yarının sarsıntı bölgesidir. Lütfen buraları hızla afete dayanıklı hale getirmeye çalışalım.” (HABER MERKEZİ)

habergolova.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu