Ekonomi

Petrol aşağı yönlü ivmesini sürdürüyor

Petrol, Fed’in ABD’de nakdi sıkılaştırmaya yönelik ileriye dönük planları hakkında daha fazla ipucu sağlayabilecek tutanaklarının açıklanmasından önce bu yıl en uzun kayıp serisini yaşıyor.

ABD ham petrolü varil başına 76 doların, Brent petrolü ise 83 doların altındaydı. ABD ham petrolündeki düşüş yılın başından bu yana yüzde 5’i aştı.

Fed’in enflasyonu bastırmak için daha sert faiz artırımları yapma olasılığı, sert Covid politikasının sona ermesinin ardından Çin’de güçlü bir toparlanma olduğuna dair artan kanıtlara rağmen fiyatlar üzerinde baskı oluşturdu.

Rusya’nın ham petrol ve petrol ürünlerine yönelik yaptırımların sonuçları ve küresel ticaret akışlarının yeniden yönlendirilmesi piyasaya bir başka belirsizlik unsuru daha ekledi. ABD, ülkenin enerji sektörü de dahil olmak üzere daha fazla ceza planlıyor.

ING Groep Emtia Stratejisi Başkanı Warren Patterson, “Daha şahin bir Fed beklentisi artmaya devam ediyor ve bu da petrol piyasasına güçlü bir ters rüzgar veriyor” dedi. Ancak Patterson, yılın ikinci yarısında pazarın önemli ölçüde daralacağını ve fiyatların mevcut aralığın dışına çıkacağını da sözlerine ekledi.

haber-cilimli.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu