İş

Fed’in enflasyon önlemlerine rağmen istihdam piyasasındaki direnç devam ediyor

Federal Reserve’ün enflasyonu yönetme ve işgücü piyasasını yumuşatma çabalarına rağmen, ABD iş piyasası dirençli kalmayı sürdürdü; açık iş sayısı Ağustos’taki 9,5 milyondan Eylül’de 9,6 milyona yükseldi. Bu rakam, Mart 2022’deki rekor 12 milyon iş ilanının altında olsa da, iş ilanlarının hiçbir zaman 8 milyonu aşmadığı 2021 öncesi seviyelerin üzerinde.

İşten çıkarmaların Ağustos ayındaki 1,7 milyondan 1,5 milyona düşmesi, işgücü piyasasının gücünü bir kez daha ortaya koydu. İşsizlik oranı, tarihi en düşük seviyenin biraz üzerinde %3,8’de sabit kaldı ve bu, tarihsel standartlara göre etkileyici derecede sağlam bir işgücü piyasasının altını çizdi.

Federal Reserve, son on yılın en yüksek enflasyonuna tepki olarak geçen yılın Mart ayından bu yana gösterge faiz oranını 11 kez artırdı. Sonuç olarak tüketici fiyatları Eylül ayında yıllık bazda %3,7 oranında artarak Fed’in %2 hedefinin üzerine çıktı, ancak Haziran ayındaki zirve seviyesi olan %9,1’den geriledi.

Federal Reserve, ‘yumuşak iniş’ sağlamak amacıyla, fiyat artışlarını resesyona yol açmadan kontrol altında tutacak kadar faiz artırmayı hedefliyor. Tedbirlerin etkisini değerlendirirken gösterge faiz oranının üst üste ikinci toplantıda da sabit tutulması bekleniyor.

Çalışma Bakanlığı ve FactSet, Ekim istihdam raporunun yaklaşık 189.000 işlik güçlü istihdam artışını ortaya çıkaracağını ve işsizliğin %3,8’de kalacağını öngörüyor. Hanwha Qcells Solar tesisindeki bir çalışan, mevcut işgücü piyasası koşullarını temsil ediyor ve devam eden ekonomik zorluklar karşısında ABD işgücü piyasasının dayanıklılığını daha da vurguluyor.

Bu makale yapay zeka desteğiyle oluşturulmuş, tercüme edilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şartlar ve Koşullarımıza bakın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu