Haber

Fransa’dan darbe açıklaması: Yarına kadar süreleri var

Dışişleri Bakanı Colonna, darbe sırasında yurt dışında bulunan ve ülkesine dönemeyen Nijer Başbakanı Ouhoumoudou Mahamadou ile Paris’teki Nijer Büyükelçiliği’nde bir araya geldi.

Görüşmeye ilişkin yapılan basın açıklamasında, Fransa’nın “Batı Afrika Devletleri Ekonomik Topluluğu’nun (ECOWAS) Nijer’deki darbenin seyrini değiştirmeye yönelik çabalarını kesin ve kararlı bir şekilde desteklediği” belirtildi.

Açıklamada, “Nijer’in geleceği ve bölgenin istikrarı tehlikededir” denildi.

Dışişleri Bakanı Colonna daha sonra ECOWAS’ın Nijer’e olası müdahalesine ilişkin France Info ve RFI radyosuna açıklamalarda bulundu.

DARBELERİN YARINA KADAR ZAMANLARI VAR

Bakan Colonna, “Nijer’deki darbeciler ECOWAS’ın askeri müdahale tehdidini çok ciddiye almalı”Artık darbe yönetimlerine son verilmesi gerektiğinin altını çizdi.

Cuntaya verilen sürenin yarın dolacağını hatırlatan Colonna, “Darbecilerin bu kişisel maceradan vazgeçmeleri için yarına kadar süreleri var” dedi.

ECOWAS ülkeleri Genelkurmay Başkanlarının dün olası bir askeri müdahale planı üzerinde anlaştığını hatırlatan Colonna, darbecilerin sağduyunun galip geleceğine inanmak istediğini ifade etti.

FRANSIZ ASKERLERİNİ BIRAKMAK GÜNDEMDE DEĞİL

Fransa’nın ECOWAS’ın askeri müdahalesini destekleyip desteklemeyeceği sorusuna Bakan Colonna, “Biz o aşamada değiliz. Müdahaleye karar vermek ve bu müdahalenin çerçevesini belirlemek bölge ülkelerinin başkanlarının elindedir. “

Colonna, darbecilerin Fransa ile askeri anlaşmaları feshetmelerinin de mantıklı olmadığını yineleyerek, yalnızca yasal yollarla iktidara gelen meşru hükümetin aldığı kararları tanıdıklarını kaydetti.

Nijer’de konuşlu yaklaşık 1500 Fransız askerinin durumuyla ilgili olarak Colonna, “Fransız askerlerinin Nijer’den çıkışı şu anda gündemde değil. Fransız askerleri, ülkenin meşru makamları ile imzalanan anlaşmalar kapsamında Nijer’de bulunuyor. Nijer Bizim için durum şimdilik sakin.”

haberduragan.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu